Witam na stronie!


Programy genealogiczne:Pierwszym programem jaki zacząłem używać podczas zbierania danych o przodkach i krewnych, w którym przygotowałem większość później rozbudowanych baz w postaci plików GEDCOM była darmowa wersja programu GenoPro. Potem różne rzeczy robiłem w różnych programach, co miało także strony ujemne, gdyż zrobił się bałagan w plikach .GED ze względu na różne wersje i różne sposoby interpretacji formatu GEDCOM przez dany program. Do dnia dzisiejszego odczuwam zarówno pozytywne jak i negatywne skutki swoich eksperymentów. Jeśli ukazuje się nowy program na rynku zawsze sprawdzam jego przydatność do tego, co chcę osiągnąć.

Obecnie korzystam:
@ ze skryptu Macieja Roga JSFamilia, który autor stale rozwija, a skrypt generuje znacznie więcej zestawień niż oferują to nawet zaawansowane programy,
@ z programu firmy PL-SOFT Drzewo Genealogiczne II - najlepszego polskiego programu tego typu, jest to mój podstawowy program genealogiczny
@ oraz z poręcznego, w pełni polskojęzycznego, łatwego w obsłudze i pozwalającego na piękne wydruki Ahnenblatt., który jest moim programem przenośnym \pendrive\.

JSFamilia - strona skryptu JSFamilia. Stąd można pobrać skrypt i uzyskać o nim pełną informację.

Drzewo Genealogiczne - strona producenta polskiego programu Drzewo Genealogiczne. Stąd można pobrać wersję demo programu i uzyskać informację na jego temat.

Legacy Family Tree - stąd można pobrać program genealogiczny Legacy Family Tree.

Ahnenblatt - stąd można pobrać program genealogiczny Ahnenblatt

Daub Ages! - stąd można pobrać program genealogiczny Daub Ages! (trial)

GenoPro - stąd można pobrać próbną wersję programu genealogicznego GenoPro.

FZIP Family Tree - stąd można pobrać program genealogiczny FZIP Family Tree (shareware).

GreatFamily - stąd można pobrać program genealogiczny GreatFamily.

Family Tree Builder - stąd możesz pobrać.

Agelong Tree - stąd można pobrać program genealogiczny Agelong Tree, język polski do wyboru, ciekawa prezentacja danych.

Ancestral Quest - stąd można pobrać program genealogiczny Ancestral Quest - demo

Brothers Keeper - stąd można pobrać program genealogiczny Brothers Keeper - shareware

GenealogyJ - stąd można pobrać program genealogiczny GenealogyJ

GRAMPS - stąd można pobrać program genealogiczny GRAMPS. Wersja pod Windows trudna w instalacji. Program został napisany dla systemu Linux.

GedTree - stąd można pobrać program genealogiczny GedTree

Ahnensuche - stąd można pobrać program Ahnensuche pozwalający na wyszukiwanie w Internecie wiele osób równolegle w wielu bazach danych. Obsługuje między innymi: FamilySearch.org, GedBas, GenCircles.com, Genealogy.net, GeneaNEt.org, Vorfahrensuche.de Program nie jest zbyt przyjazny w obsłudze, ale jest naprawdę bardzo skuteczny. Interfejs w języku niemieckim i angielskim.To tylko niektóre, subiektywnie wybrane programy z dużej ilości oprogramowania genealogicznego, które można znaleźć w Internecie.GenDir - bardzo bogaty zestaw linków do stron z których można pobrać programy genealogiczne (j. angielski)

Oxy-Gen - stąd można pobrać narzędzie konwersji plików genealogicznych (GED GedCom) na pliki HTML, CSV (Access, Excel), PHP (MySQL) i XML do publikacji drzewa genealogicznego jako rozbudowanej strony WWW.

GEDCOM - opis standardu GEDCOM 5.5 w j. angielskim.

Co to jest GedCom? Oto informacja zawarta na stronie Wikipedii:

Format GEDCOM został opracowany przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (czyli mormonów). Dziś jest standardem, który każdy program genealogiczny powinien obsługiwać. Pola są ściśle ustalone i nie ma możliwości ich rozszerzania. Dlatego można go nazwać "najmniejszym wspólnym mianownikiem" programów genealogicznych. Podstawowe dane (fakty i relacje genealogiczne) zapisane w jednym programie, można odczytać w drugim. Możliwe jest także dołączanie plików multimedialnych. Plik zapisany w formacie GEDCOM ma postać tekstową. Według standardu (wersja 5.5.1) możliwe jest kodowanie w 4 różnych standardach ANSEL, ASCII, Unicode (rozumiany jako UTF-16), UTF-8.