Katarzyna Droga - SEKRETY PRZODKÓW czyli jakie znaczenie ma to, że twoja prababka zwiała przez okno z kochankiem


Książka pięknie wydana, napisana doskonałą polszczyzną, łącząca (co sugeruje już sam tytuł) genealogię z psychologią, z socjologią, z… różnymi dziedzinami nauki, których sugestii, lub twardych dowodów, nie bierzemy pod uwagę w swoich często wieloletnich poszukiwaniach danych o przodkach, często ograniczających się do imienia, nazwiska, miejscowości i dat urodzenia, chrztu, ślubu i zgonu. Dociekamy tego, czy mieli dzieci i ile. Czasem udaje się ustalić czym się zajmowali, co pozwala nam wyobrazić sobie jak żyli. Najmniej wiemy o tym jacy byli. Wiemy, że byli chłopami, rzemieślnikami, mieszczanami, lub szlachtą. Ale jacy byli jako ludzie, co ich wyróżniało z tłumu innych, i dlaczego byli właśnie tacy Książka Katarzyny Drogi nie odpowie nam na te pytania, ale ukierunkuje nasze myślenie, pomoże nam zrozumieć, pobudzi wyobraźnię. Skojarzymy rzeczy pozornie nieistotne i pojawi się nam obraz przodka bardziej pełny, być może nie całkiem prawdziwy, ale mocno prawdopodobny.

Czytając dowiesz się co to jest genogram, geneosocjogram i geneoskrypt. Być może sam go sporządzisz do czego Autorka mocno zachęca. Sporządzisz, jeśli posiadasz niezbędne do tego dane. Jeśli nie, to być może spróbujesz poszukać głębiej, może dowiesz się tego, czego nie wiedziałeś, bo nie zwróciłeś na to uwagi.

Podtytuł książki sugeruje lekkość formy i ciekawą treść. I nie zawiedziesz się. Liczne opowieści, wzbogacające całość, mogłyby stanowić kanwę do osobnego wydania. Tu masz dwa w jednym, i wiedzę, i ciekawie opowiedziane historie.

Nie od razu doceniłem wartość tej publikacji, na początku oczekiwałem czegoś innego, wydawało mi się, że nie na wiele mi się to przyda. W miarę czytania zmieniałem zdanie, na takie, jak tu prezentuję.

Jest jedna rzecz, która mi przeszkadzała podczas lektury - zbyt mała czcionka. Mam słaby wzrok i myślałem tak: odstępy pomiędzy wierszami są wystarczająco duże, można by trochę powiększyć czcionkę ich kosztem, a objętość Sekretów Przodków nie uległaby zmianie. Może przy dodruku, można będzie to zrealizować

Henryk Szumielski 05-11-2018

stat4u