Witam na stronie!

Henryk B. Szumielski - Rzeczywistość a InternetInternet jako koordynator badań i narzędzie poszukiwańInternet okazał się bardzo przydatnym narzędziem dając dostęp do informacji, do wiedzy i do ludzi. Gdyby Internet nie istniał najprawdopodobniej nigdy nie dotarłbym w poszukiwaniach do tego miejsca, w którym jestem obecnie. Po prostu musiałbym poświęcić na to znacznie więcej czasu i wydać sporo pieniędzy na podróże, korespondencję itp.

Internet spełnił także jeszcze jedną bardzo istotną rolę – pozwolił na skoordynowanie działań w „realu” i w „virtualu”. Pozwolił także powiązać działania internetowe z działaniami tradycyjnymi. W Internecie ustalałem, w którym archiwum należy szukać dokumentów, adres danego archiwum, adres mailowy i numer telefonu. Potem pisałem, telefonowałem, jeździłem i ślęczałem nad księgami. Nawet kontakt z niektórymi krewnymi nawiązałem dzięki temu, że w Internecie odnalazłem ich adresy, lub numer telefonu.

W przypadku poszukiwań powadzonych w linii matki dowiedziałem się poprzez Internet (grupa dyskusyjna) o książce Krzysztofa Raniowskiego „Rody ziemi wolsztyńsko-babimojskiej” - jeszcze przed jej ukazaniem się na rynku . Dzięki niej granicę poznania swoich przodków z roku 1780 mogłem przesunąć, aż do roku 1615.

Internet – zbiór narzędzi poznawczychW poszukiwaniach genealogicznych wykorzystywane są takie narzędzia internetowe jak: multiwyszukiwarki i wyszukiwarki ogólne, wyszukiwarki wyspecjalizowane do poszukiwań genealogicznych, różnorodne strony WWW, genealogiczne strony WWW, grupy dyskusyjne, fora i czaty , programy genealogiczne. Korzystanie z wielu wymienionych narzędzi już opisałem. Internet jest także ogromną bazą różnorodnego oprogramowania, również darmowego, przydatnego w wielu dziedzinach, w tym w genealogii. Programy komputerowe ułatwiają gromadzenie, klasyfikowanie, przetwarzanie i raportowanie wielu istotnych w badaniach genealogicznych zestawień. Trudno sobie wyobrazić ręczne opracowanie drzewa genealogicznego zawierającego kilkaset osób, a są przecież drzewa licząca kilka tysięcy pozycji. Internet daje informację o tych programach, pozwala je odszukać i zakupić, lub pobrać z sieci.

ciąg dalszy...Uwaga! Przypisy informujące o źródłach cytatów znajdują się w tekście zamieszczonym w Poradniku Genealogicznym OKRUCHY - tu do pobrania