Ostatnie zmiany: 19-09-2020


Programy genealogiczne:Pierwszym programem jaki zacząłem używać podczas zbierania danych o przodkach i krewnych, w którym przygotowałem większość później rozbudowanych baz w postaci plików GEDCOM była darmowa wersja programu GenoPro. Potem różne rzeczy robiłem w różnych programach, co miało także strony ujemne, gdyż zrobił się bałagan w plikach .GED ze względu na różne wersje i różne sposoby interpretacji formatu GEDCOM przez dany program. Długo odczuwałem zarówno pozytywne jak i negatywne skutki swoich eksperymentów. Teraz kiedy ukazuje się nowy program na rynku zawsze sprawdzam jego przydatność, ale na kopii bazy danych.

Obecnie korzystam:
@ z programu firmy PL-SOFT Drzewo Genealogiczne II - najlepszego polskiego programu tego typu, jest to mój podstawowy program genealogiczny
@ oraz z poręcznego, w pełni polskojęzycznego, łatwego w obsłudze i pozwalającego na piękne wydruki Ahnenblatt., który jest moim programem przenośnym \pendrive\.

Drzewo Genealogiczne - strona producenta polskiego programu Drzewo Genealogiczne. Stąd można pobrać wersję demo programu i uzyskać informację na jego temat.

Legacy Family Tree - stąd można pobrać program genealogiczny Legacy Family Tree.

Ahnenblatt - stąd można pobrać program genealogiczny Ahnenblatt

My Family Tree - stąd można pobrać program genealogiczny Family Tree

GEDCOM Validator - to narzędzie do sprawdzania pliku GEDCOM czy występują problemy, które mogą prowadzić do utraty danych podczas przenoszenia plików między różnymi aplikacjami genealogicznych.

Daub Ages! - stąd można pobrać program genealogiczny Daub Ages!

Heredis - tu można pobrać interesujący program genealogiczny HEREDIS

GenoPro - stąd można pobrać program genealogiczny GenoPro.

Family Tree Builder - stąd możesz pobrać Family Tree Builder.

Agelong Tree - stąd można pobrać program genealogiczny Agelong Tree

Ancestral Quest - stąd można pobrać program genealogiczny Ancestral Quest

Brothers Keeper - stąd można pobrać program genealogiczny Brothers Keeper

GenealogyJ - stąd można pobrać program genealogiczny GenealogyJ

GRAMPS - stąd można pobrać program genealogiczny GRAMPS. Wersja pod Windows. Program został napisany dla systemu Linux.

GedTree - stąd można pobrać program genealogiczny GedTree

JSFamilia - strona skryptu JSFamilia. Stąd można pobrać skrypt i uzyskać o nim pełną informację.To tylko niektóre, subiektywnie wybrane programy z dużej ilości oprogramowania genealogicznego, które można znaleźć w Internecie. Po wejściu na stronę wybranego programu, dowiesz się czy jest darmowy czy płatny. Programy płatne najczęściej mają także wersję próbną.

Sklep Google - tu można odfiltrować wiele programów genealogicznych na Androida (telefony i tablety), każdy sam musi ustalić ich przydatność. Po otwarciu strony nalezy wpisać w w pole wyszukiwania nazwę aplikacji lub np. program genealogiczny. Wyszukiwać należy kilkakrotnie zmieniając trochę treść zapytania, gdyż otrzymujemy wyniki niepełne i nie zawsze dotyczące tego, czego oczekujemy.

Oxy-Gen - stąd można pobrać narzędzie konwersji plików genealogicznych (GED GedCom) na pliki HTML, CSV (Access, Excel), PHP (MySQL) i XML do publikacji drzewa genealogicznego jako rozbudowanej strony WWW.
GEDCOM - opis standardu GEDCOM 5.5 w j. angielskim.

Co to jest GedCom? Oto informacja zawarta na stronie Wikipedii:

Format GEDCOM został opracowany przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (czyli Mormonów). Dziś jest standardem, który każdy program genealogiczny powinien obsługiwać. Pola są ściśle ustalone i nie ma możliwości ich rozszerzania. Dlatego można go nazwać "najmniejszym wspólnym mianownikiem" programów genealogicznych. Podstawowe dane (fakty i relacje genealogiczne) zapisane w jednym programie, można odczytać w drugim. Możliwe jest także dołączanie plików multimedialnych.Plik zapisany w formacie GEDCOM ma postać tekstową. Według standardu (wersja 5.5.1) możliwe jest kodowanie w 4 różnych standardach ANSEL, ASCII, Unicode (rozumiany jako UTF-16), UTF-8.